Dinamo Zagreb

Početak svega

GNK Dinamo utemeljen je 26. travnja 1911. pod nazivom Prvi Hrvatski Građanski Športski Klub. Modri klub kroz povijest je nekoliko puta mijenjao ime: od 9. lipnja 1945. do 26. lipnja 1991. nosio je ime Dinamo, zatim do 24. veljače 1993. HAŠK Građanski, potom sedam godina nastupa pod imenom Croatia, od 14. veljače 2000. nosio je ime NK Dinamo, a 2011. nazivu kluba promijenjen je prefiks u GNK - Građanski nogometni klub. Službeni naziv kluba tako je trenutno GNK Dinamo. Prvi Hrvatski Građanski Športski Klub nastao je nakon prvog javnog sastanka sportaša grada Zagreba održanog 9. travnja 1911. godine s ciljem osnivanja novog hrvatskog nogometnog kluba. Gotovo mjesec dana nakon osnutka Građanski je odigrao prvu javnu utakmicu protiv rezervne momčadi HAŠK-a (21. svibnja 1911.), a prva pobjeda novog kluba uslijedila je 25. lipnja 1911. kada su igrači Građanskog sa 6:1 svladali Croatiju. Građanski je svoje prvo prvenstvo, kao i prvenstvo Jugoslavije, osvojio 1923. godine pod vodstvom engleskog trenera Arthura Gaskella, zatim 1926. i 1928. pod vodstvom trenera Imre Pozsonyija te 1937., 1940. i 1943. godine pod vodstvom trenera Martona Bukovija. Klub je između dva Svjetska rata, pod nazivom Građanski, bio najuspješniji jugoslavenski klub s pet osvojenih prvenstava prije nego što je 9. lipnja 1945. odlukom novih vlasti s novom upravom, lojalnom komunističkom režimu, transformiran u Dinamo. Iako je nova vlast pokušala prikazati Dinamo kao novi klub nije uspjela sakriti istovjetnost identiteta Građanskog i Dinama. Nakon Drugog svjetskog rata Dinamo je nastavio igrati na stadionu Građanskog u Koturaškoj ulici, a za kormilom momčadi ostao je proslavljeni Mađar Marton Bukovi kojem je pomagao maser Franjo Vanča Žlof. Budući da je dosta igrača po svršetku rata pozvano u jugoslavensku vojsku, na prvoj utakmici Dinama od igrača Građanskog, 23. lipnja 1945., nastupili su samo Lešnik i Kokotović da bi se u kolovozu pridružio Cimermančić. Kratko je u Dinamu igrao i Milan Antolković.

Dinamo je osnovan 1945. godine, a od tada je postao najuspješniji i najpoznatiji hrvatski nogometni klub.

U prvenstvu Hrvatske 1946. u plavi se dres vratilo još igrača iz prethodne inkarnacije kluba, a u prvom poratnom prvenstvu Jugoslavije nastupili su i Wölfl, Pleše, Reiss, Jazbinšek, Urch, Belošević te Medarić koji je ranije igrao i u Građanskom i u HAŠK-u. Crpeći talente većinom iz Hrvatske i Hercegovine, Dinamo je nastavio stazom Građanskoga i odmah zajedno s Hajdukom te srpskim klubovima Crvenom Zvezdom i Partizanom postao članom državne "Velike četvorke". Snagu je pokazao osvajanjem drugog poslijeratnog jugoslavenskog prvenstva 1948. te državnog kupa 1951. Pedesete su također bile vrhunske godine u kojima je Dinamo dva puta bio prvak dok im je 1951. izmaklo prvenstvo unatoč prednosti nad Zvezdom od pet bodova tri kola prije kraja. Prvo je 1961. dosegnuo polufinale Kupa kupova, potom dvije godine kasnije finale Kupa velesajamskih gradova (danas Kupa UEFA) da bi taj prestižni trofej osvojio 1967. svladavši u finalu tada moćni Leeds United.

Pored međunarodnih uspjeha iznimno uspješne šezdesete donijele su četiri pobjede i dva finala u jugoslavenskom Kupu. Unatoč manjku titula Dinamova popularnost bila je golema te su Modri redovito bili pri vrhu po prosječnoj posjeti stadionima. Dosta se čekalo na poslijeratni uspjeh, ali se dočekalo. Podvig je 1981./82. ostvarila momčad pod vodstvom Miroslava "Ćire" Blaževića, kasnijeg hrvatskog izbornika, koji je u Maksimir unio duh pobjede. Uspjehe je pratila navijačka euforija. Od kraja Drugog svjetskog rata do raspada SFR Jugoslavije 1991., zagrebački su plavi skupili četiri ligaška naslova i sedam kupova. Pod nazivom Croatia, Dinamo je u devedesetima osvojio pet prvenstava i četiri kupa, a seriju je nastavio i nakon povratka starog imena 14. veljače 2000. Drugo je zlatno doba bilo između 2006. i 2018. Dinamo je u domaćoj ligi postigao rekorde koji će teško biti srušeni. Pod vodstvom Otta Barića u sezoni 1996./97. ponio je titulu s 81 od 90 mogućih bodova i s 21 bodom ispred drugoplasiranog Hajduka, no na desetgodišnjicu tog pothvata, s Brankom Ivankovićem kao trenerom, zabilježio je još blistaviji rezultat: 92 od mogućih 99 bodova uz 30 pobjeda u 33 kola. Na međunarodnom planu plavi su ostvarili niz zapaženih rezultata.

error
Momčad Dinama

Sedam puta je Dinamo nastupio u grupnoj fazi Lige prvaka (1998., 1999., 2011., 2012., 2015., 2016. i 2019.) i deset puta u ligi Kupa UEFA i Europskoj ligi (2004., 2007., 2008., 2009., 2010., 2013., 2014., 2018., 2020., 2021.). 2018/'19. izborio je i plasman u osminu finala Eruropske lige, zatim 2020/'21. četvrtfinale i to nezaboravnim preokretom protiv Tottenhama, te play-off rundu, odnosno 1/16 finala 2021/'22. Posljednjih godina Dinamo se tako potpuno upisao na europsku kartu i konstantno igrao ulogu u raznim europskim natjecanjima. U tom periodu Dinamo se susretao s mnogim velikim europskim klubovima. Sezonu 2011./2012. Dinamo je zaokružio novim uspjesima - plasmanom u grupnu fazu Lige prvaka nakon dugih 12 godina te osvojenim naslovom prvaka u prvenstvu i pobjedom u Hrvatskom kupu. U sezoni 2012/2013. Dinamo je zahvaljujući sjajnim igrama u pretkolima Lige prvaka ponovno ostvario plasman u Ligu prvaka Modri su u sezoni 2016/17. odličnom igrom u kvalifikacijama dobili mjesto u skupini Lige prvaka. U novoj sezoni momčad je preuzeo dotadašnji trener B momčadi, Mario Cvitanović, koji je imao zadatak vratiti trofej prvenstva i Rabuzinovo sunce na Maksimir.

Na klupu Dinama stigao je u svibnju Nenad Bjelica s bogatim igračkim i trenerskim iskustvom. Posljednji trenerski angažmani bili su u Italiji gdje je dvije sezone vodio drugoligaša Speziju, a od 2016. do 2018. obnašao je dužnost trenera u poljskom Lechu iz Poznana s kojim je do završnice sezone bio u borbi za titulu. Bjelica i njegov stručni stožer vodili su Modre u dvije utakmice do kraja sezone - zadnja prvenstvena utakmica u kojoj je modra momčad slavila 3:1 protiv Intera iz Zaprešića i proslava naslova prvaka Hrvatske (naslov je Dinamo matematički osigurao par dana ranije) i finale Kupa s Hajdukom u Vinkovcima (1:0 pobjeda Dinama). Trener Bjelica odlučio svoje obje zlatne medalje predati bivšem treneru Cvitanoviću, dok su pomoćnici novog trenera odlučili napraviti isto i predati svoje medalje članovima tadašnjeg Cvitanovićeva stožera koji je momčad vodio veći dio sezone, posebno jesenski dio gdje je Dinamo uvjerljivo dominirao. Dinamo je tako dosta napetu i turbulentnu sezonu završio kao prvak Hrvatske i osvajač Kupa te je vratio na Maksimir dvostruku krunu. U ovoj sezoni Plavi nisu uspjeli izboriti mjesto u grupnoj fazi Lige prvaka, ali su nastupanjem u Europa ligi postigli jedan od povijesnih uspjeha kluba - proljeće u Europi i zatim plasman u osminu finala natjecanja nakon dugih 49 godina. U play-offu Lige prvaka Dinamo je nažalost ispao od Young Boysa (ukupni rezultat 2:3), ali to se na kraju nije pokazalo kao veliki neuspjeh jer su Plavi apsolutno dominirali kroz Europa ligu. Klub je ždrijebom dobio mjesto u skupini D gdje je igrao protiv klubova Fenerbahce, Anderlecht i Spartak Trnava te kroz 6 utakmica pokazao apsolutnu nadmoć i dokazao tko je najbolji u skupini. Pune tribine stadiona Maksimir s kojih su tisuće navijača bodrile igrače dovele su do toga da dečki ostave srce na terenu u svakoj utakmici. Tako je zaista i bilo. Uz četiri pobjede i dva remija kao prvoplasirana momčad skupine Plavi su izborili mjesto u idućoj fazi natjecanja i nakon 49 godina osigurali ''proljeće u Europi''.

Klub je poznat po svojoj akademiji koja je iznjedrila brojne svjetski poznate igrače poput Luka Modrića, Matea Kovačića i Dejana Lovrena.

Fantastičan uspjeh za igrače, stožer, klub, navijače, Zagreb, hrvatski nogomet. A vjerujemo da neće stati samo na tom uspjehu ove sezone. sezone 2018/19.: Dinamo je odigrao 33 službene utakmice, upisao 24 pobjede, sedam remija i samo dva poraza u cijeloj polusezoni (Young Boys, Rijeka). Impresivni rezultati... Plavi su tako pred 20 tisuća navijača na stadionu Maksimir protiv Spartaka ostvarili jedan od povijesnih uspjeha, kakav je Dinamo posljednji put doživio davne 1970. godine. Euforija je vladala Zagrebom, a u prvoj utakmici šesnaestfinala Europa lige momčad trenera Bjelice pred svojim je navijačima upisala nesretni 1:2 poraz od Viktorije Plzen. Unatoč negativnom rezultatu optimizma kod igrača, stožera i navijača nije nedostajalo. U uzvratnom susretu u Češkoj Dinamo je izdominirao i uz 3:0 pobjedu te s ukupnih 4:2 prošao u osminu finala Europa lige. U ovoj fazi protivnik je zagrebačkih plavih bila jaka Benfica, a upravo je taj portugalski klub na kraju zaustavio Dinamo u europskom pohodu u ovoj povijesnoj sezoni. U prvoj utakmici Dinamo je slavio 1:0 na Maksimiru pred gotovo 30 tisuća navijača, ali u uzvratu je Benfica preokrenula priču i slavila 3:0 u Lisabonu. Portugalski klub tako je pred svojim navijačima osigurao prolaz dalje, a veliki uspjeh Dinama ostaje upisan kao jedan od povijesnih pothvata te sjajne talentirane momčadi.

U sezoni 2018/19. Plavi su matematički osigurali naslov prvaka šest kola prije kraja prvenstva, u travnju 2019., nakon što su veći dio sezone proveli kao uvjerljivo vodeća ekipa Hrvatski Telekom Prve lige. Momčad trenera Nenada Bjelice naslov je osigurala s ukupno 79 bodova nakon 30 kola (25 pobjeda, 4 remija i tek jedan poraz). Ovo je 20. naslov prvaka u Republici Hrvatskoj za zagrebačke Plave, a ukupno jubilarni 30. u povijesti kluba. Iako u finalu Hrvatskog kupa nisu uspjeli obraniti dvostruku krunu (Rijeka je u Puli na Aldo Drosini slavila 3:1 i proslavila osvajanje Rabuzinova sunca), igrači Dinama u posljednjem su kolu HT Prve lige, na stadionu Maksimir upisali veliku 3:1 pobjedu i proslavili naslov prvaka Hrvatske za sezonu 2018/19. Dinamu je ovo 20. naslov prvaka Hrvatske, a ukupno 30. naslov nacionalnog prvaka. Upravo iz tog razloga Dinamo će od sada ponosno nositi treću zvjezdicu na dresu. Dominacija na domaćoj sceni, blistave izvedbe u Ligi prvaka, gromkih 4:0 protiv snažne Atalante uz hat-trick Mislava Oršića, a sve to garnirano atraktivnom igrom uz dašak nogometnoga romantizma i potezima za pljesak... Tako je Dinamo izgledao u najvećem dijelu sezone 2019/’20. u kojoj je upisao svoj 21. naslov prvaka u Prvoj HNL, a 31. ukupno, i u kojoj je sedmi put zaigrao u skupinama Lige prvaka. Ovu sezonu pamtit ćemo nažalost i po dvjema nepogodama koje će ostaviti snažan trag na budućnost nogometa: globalnoj pandemiji koronavirusa i potresu u Zagrebu 22. ožujka 2020. godine. Neizvjesno je kakav će “krater” pandemija dugoročno ostaviti na globalnom tržištu i u kojoj će mjeri promijeniti dosadašnje navike, standarde i nogometni poredak u svijetu. No, izvjesno je da je zagrebački potres, najsnažniji u zadnjih 140 godina, dodatno ogolio problem maksimirskoga stadiona. Uslijed podrhtavanja tla istočna tribina zbog sigurnosnih razloga do daljnjega ostaje izvan upotrebe, a upitna je i južna strana stadionskoga kompleksa. U takvim je okolnostima teško predvidjeti koliko će dugo i u kakvim uvjetima Dinamo još moći egzistirati na ovom objektu. U samome sportskom dijelu Dinamo je načinio značajan iskorak, posebice na europskoj sceni. Nažalost, tri završne minute u sučevoj nadoknadi vremena u maksimirskom dvoboju protiv Shakhtara u skupini Lige prvaka ući će u povijest kao jedan od najtužnijih raspleta u sjećanjima Dinamovih kibica. Od naoko sigurne pobjede i vodstva s 3:1 koje su plavi imali u rukama još u trećoj minuti sučeve nadoknade, u nevjerojatnom su raspletu ipak primili dva gola koja su ih na kraju koštala europskoga proljeća. Nijanse su dijelile Dinamo od plasmana u sljedeći krug Lige prvaka. No, lijepa je spoznaja da je u toj, najvišoj razini svjetskoga nogometa, Dinamo bio konkurentan i da je praktički do zadnjega trenutka bio u igri za plasman u osminu finala. Momčad je na domaćoj sceni, na samom otvaranju sezone, osvojila Superkup pobijedivši Rijeku s 1:0 da bi potom suvereno dohvatila treći uzastopni naslov prvaka, odnosno 14. u prethodnih 15 sezona. Naslov su osvojili s 15 bodova prednosti u odnosu na doprvaka Lokomotivu.

Dinamo je postao prvak Hrvatske 22 puta do 2022. godine, što ga čini rekorderom u domaćim prvenstvima.

Bila je to, nadalje, sezona u kojoj je kapetan Arijan Ademi postao najtrofejniji igrač u klupskoj povijesti. U Dinamovu je dresu osvojio 17 pokala, jedan više od Tomislava Butine i Mihaela Mikića. Momčad je na polusezoni napustio generator Dinamove igre, svojevrsni maksimirski “mastermind” Dani Olmo potpisavši za RB Leipzig. U travnju 2020. trener Nenad Bjelica i GNK Dinamo sporazumno su raskinuli suradnju, a nakon toga momčad je kratko vrijeme vodio Igor Jovićević. U srpnju iste godine, a prije početka nove sezone 2020/’21. momčad je kao glavni trener preuzeo sportski direktor Zoran Mamić. Dinamo je ispisao povijesnu sezonu, ujedno i jednu od najuspješnijih u povijesti kluba dugoj 110 godina. Unatoč epidemiji koronavirusa, nogomet je ''preživio'', a plavi su na kraju sezone uzeli oba hrvatska trofeja i ostvarili povijesni rezultat u Europi. Momčad je osvojila naslov prvaka Hrvatske uz prvo mjesto u ligi, tri kola prije završetka upisavši 5:1 pobjedu protiv HNK Rijeka na stadionu Rujevica. GNK Dinamo naslov je osigurao u 33. kolu uz 10 bodova prednosti ispred prateće momčadi NK Osijek u tom trenutku. Plavi su naslov prvaka službeno potvrdili 1:0 pobjedom protiv HNK Šibenik u 36. kolu prvenstva na stadionu Maksimir, uz osam bodova prednosti ispred drugoplasirane ekipe. Dinamo je u prve 24 utakmice, zaključno s 25. kolom, kormilario trener i sportski direktor Zoran Mamić koji je odstupio uslijed sudske presude obznanjene uoči uzvrata osmine finala Europa lige protiv Tottenhama. Sezonu je u velikom stilu kraju priveo njegov asistent i nasljednik Damir Krznar koji je preuzeo funkciju glavnog trenera prve momčadi. Ovaj je trofej 22. osvojeni pokal hrvatskog prvaka te ukupno 32. naslov nacionalnog prvaka. Istovremeno je to 15. osvojeni naslov prvaka u posljednjih 16 godina. Dinamo se okrunio i titulom pobjednika Hrvatskog nogometnog kupa te je vratio dvostruku krunu na Maksimir. Klub je ove sezone osvojio 16. trofej Rabuzinovo sunce u Hrvatskoj, a ukupno 23. nacionalni kup u povijesti kluba.Istovremeno se Dinamo u ovoj sezoni borio na dva fronta, u domaćim natjecanjima i pod reflektorima europskih natjecanja. Iako je u posljednjem kolu kvalifikacija za UEFA Ligu prvaka ispao od mađarske momčadi Ferencvarosi TC, plasman zagrebačkog kluba u grupnu fazu Europa lige gdje se Dinamo natjecao s klubovima Feyenoord, CSKA i Wolfsberg pokazat će se kasnije svojevrsnom dobitnom kombinacijom.

error
Stadion Dinama

Bila je to, nadalje, sezona u kojoj je kapetan Arijan Ademi postao najtrofejniji igrač u klupskoj povijesti. U Dinamovu je dresu osvojio 17 pokala, jedan više od Tomislava Butine i Mihaela Mikića. Momčad je na polusezoni napustio generator Dinamove igre, svojevrsni maksimirski “mastermind” Dani Olmo potpisavši za RB Leipzig. U travnju 2020. trener Nenad Bjelica i GNK Dinamo sporazumno su raskinuli suradnju, a nakon toga momčad je kratko vrijeme vodio Igor Jovićević. U srpnju iste godine, a prije početka nove sezone 2020/’21. momčad je kao glavni trener preuzeo sportski direktor Zoran Mamić. Dinamo je ispisao povijesnu sezonu, ujedno i jednu od najuspješnijih u povijesti kluba dugoj 110 godina. Unatoč epidemiji koronavirusa, nogomet je ''preživio'', a plavi su na kraju sezone uzeli oba hrvatska trofeja i ostvarili povijesni rezultat u Europi. Momčad je osvojila naslov prvaka Hrvatske uz prvo mjesto u ligi, tri kola prije završetka upisavši 5:1 pobjedu protiv HNK Rijeka na stadionu Rujevica. GNK Dinamo naslov je osigurao u 33. kolu uz 10 bodova prednosti ispred prateće momčadi NK Osijek u tom trenutku. Plavi su naslov prvaka službeno potvrdili 1:0 pobjedom protiv HNK Šibenik u 36. kolu prvenstva na stadionu Maksimir, uz osam bodova prednosti ispred drugoplasirane ekipe. Dinamo je u prve 24 utakmice, zaključno s 25. kolom, kormilario trener i sportski direktor Zoran Mamić koji je odstupio uslijed sudske presude obznanjene uoči uzvrata osmine finala Europa lige protiv Tottenhama. Sezonu je u velikom stilu kraju priveo njegov asistent i nasljednik Damir Krznar koji je preuzeo funkciju glavnog trenera prve momčadi. Ovaj je trofej 22. osvojeni pokal hrvatskog prvaka te ukupno 32. naslov nacionalnog prvaka. Istovremeno je to 15. osvojeni naslov prvaka u posljednjih 16 godina. Dinamo se okrunio i titulom pobjednika Hrvatskog nogometnog kupa te je vratio dvostruku krunu na Maksimir. Klub je ove sezone osvojio 16. trofej Rabuzinovo sunce u Hrvatskoj, a ukupno 23. nacionalni kup u povijesti kluba.Istovremeno se Dinamo u ovoj sezoni borio na dva fronta, u domaćim natjecanjima i pod reflektorima europskih natjecanja. Iako je u posljednjem kolu kvalifikacija za UEFA Ligu prvaka ispao od mađarske momčadi Ferencvarosi TC, plasman zagrebačkog kluba u grupnu fazu Europa lige gdje se Dinamo natjecao s klubovima Feyenoord, CSKA i Wolfsberg pokazat će se kasnije svojevrsnom dobitnom kombinacijom.

Proljeće u Europi donijelo je ogled Dinama i nogometnog velikana engleskog prvoligaša Tottenhama. Da se snovi ostvaruju i da je u nogometu uz rad, trud, kvalitetu i vjeru sve moguće dokazala je momčad plavih kada je uz zaostatak 0:2 iz Londona u Zagrebu na stadionu Maksimir odigrala utakmicu iz snova i srušila Engleze uz veliku 3:0 pobjedu i hat-trick Mislava Oršića. Dinamo je osigurao povijesno četvrtfinale Europa lige gdje je hrabro i dostojno branio boje svog kluba, unatoč konačnom prolasku momčadi Villarreala u samu završnicu natjecanja uz ukupnih 3:1. Dinamo je sjajnim izvedbama nastavio i u sezoni 2021/'22. gdje je već treći put u četiri godine izborio plasman u proljetni dio europskih natjecanja. Što zbog reorganizacije UEFA nadmetanja koje je podrazumijevalo uvođenje i trećeg natjecanja, UEFA Konferencijske lige, a što zbog slabijeg nacionalnog koeficijenta uvjetovanog ranim ispadanjima većine hrvatskih klubova na europskoj sceni, Dinamo je u Europu morao krenuti vrlo rano. U 1/16 finala plave je u dvjema tijesnim utakmicama zaustavila Sevilla. Nakon slavlja Na domaćoj su sceni osvojili svoj peti uzastopni od čega 16. naslov prvaka u zadnjih 17 sezona. Dinamo je naslov osvojio sa sedam bodove prednosti u odnosu na drugoplasirani Hajduk, 10 više od trećeplasiranog Osijeka i 14 više od Rijeke koja se smjestila na četvrtom mjestu. Upravo je Rijeka, doduše, zaustavila plave na putu do obrane naslova pobjednika Kupa slavivši u četvrtfinalu u Zagrebu s 3:1. bodova. Dinamo je u 2021. godini, dakle, osvojio naslov prvaka i Kup, plasirao se u četvrtfinale Europa lige, a u drugoj polovici godine zauzeo drugo mjesto u skupini Europa lige izborivši plasman u proljetni dio natjecanja. U premijernoj utakmici sezone 2022/23. Dinamo je stigao do prvog trofeja. 9. srpnja na stadionu Maksimir plavi su kao aktualni prvaci u utakmici SuperSport Superkupa igrali protiv osvajača Kupa Hajduka i slavili nakon boljeg izvođenja jedanaesteraca. Odličan klupski kontinuitet u Europi početkom sezone donio je novo uspješno poglavlje. Odmah na startu natjecanja po skupinama, plavi su ugostili londonski Chelsea, koji je samo godinu dana ranije osvojio uhati trofej, i pogotkom Mislava Oršića stigli do jedne od najvećih pobjeda u klupskoj povijesti koje ćemo se uvijek rado prisjećati. Nažalost, u preostalim utakmicama do kraja grupne faze natjecanja Dinamo je osvojio tek bod i njihova europska avantura okončana je do polusezone.