Rijeka
Prva nogometna utakmica na području Hrvatske odigrana je u Rijeci 1873. godine na inicijativu Roberta Whiteheada, inženjera i vlasnika tvornice Torpedo. Utakmicu su odigrale momčadi sastavljene od djelatnika mađarskih željeznica i engleskih radnika. Utakmica je odigrana na području poznatom kao Pod Jelšun, između ulaza u bivšu tvornicu Torpedo i rafineriju INA-e na Mlaci. Prvo i najznačajnije sportsko društvo u Rijeci s početka stoljeća je Atletsko sportsko društvo Olimpia (kasnije Olympia), utemeljeno 1904. godine, sa sekcijama za najpopularnije sportove: plivanje, biciklizam, laku atletiku i boks. Uslijedit će dvije godine dok ne bude donesena doluka da kao posebnu sekciju dodaju i nogomet. Dogodit će se to 25. studenog 1906. godine. Ovaj datum može se smatrati začetkom riječkog nogometnog prvoligaša. Od tada možemo pratiti kontinuitet igranja nogometa u Rijeci; igrače, uprave, klubove, njihova nastajanja, stapanja i nestajanja kao i sama natjecanja. U Rijeci je 2. rujna 1926. godine osnovan nogometni klub Unione Sportiva Fiumana koji je dvije godine kasnije igrao u talijanskoj Serie A zahvaljujući čemu su na Kantridi gostovali klubovi poput Intera (tada Ambrosiana) i Juventusa. Na otvaranju preuređene Kantride 1935. godine Fiumana je ugostila Romu, a u lipnju 1941. godine postala prvak talijanske Serie C. Dekretom jugoslavenske vlasti klub je ugašen u lipnju 1945. godine, a godinu dana kasnije osnovan je NK Kvarner (danas HNK Rijeka) kojem je pristupila većina igrača Fiumane i koji je počeo igrati na stadionu Kantrida. Krajem srpnja na neslužbenom sastanku u bifeu Split u današnjoj Barčićevoj ulici, Edo Radetti, Renato Tich, Ettore Mazzieri i Drago Harapin došli su na ideju o osnivanju jakog nogometnog kluba u Rijeci, koja je nekoliko dana kasnije u sjedištu tadašnje SOFK-e provedena u djelo. Na prijedlog Ettorea Mazzierija 29. srpnja 1946. godine osnovan je klub koji je nazvan Kvarner. Prvu službenu utakmicu Kvarner je odigrao 1. kolovoza i pred šest tisuća gledatelja svladao Hajduk 2:0. Prvi gol u povijesti Kvarnera postigao je Petronio u trećoj, a drugi Nori u 40. minuti. Riječani su nastupili u sastavu: Gardašanić, Tibljaš, Blasich, Pavanello, Macorin, Bertok, Nori, Laurencich, Burattini, Petronio, Cergnar.
Dinamo je osnovan 1945. godine, a od tada je postao najuspješniji i najpoznatiji hrvatski nogometni klub.
Na izvanrednoj godišnjoj Skupštini kluba u ispunjenoj dvorani Transjuga, na inicijativu predsjednika kluba dr. Zdravka Kučića i sportskog radnika Milana Blaževića, odnosno Marija Spilera i Branka Vukšića, Nogometni klub Kvarner promijenio je ime u Nogometni klub Rijeka. Rijeka se nakon 12 godina vratila u Prvu ligu. Na posljednjoj prvenstvenoj utakmici Rijeka je pred rekordnim brojem gledatelja (17 tisuća) svladala Napredak 6:2 (Gereš 3, Medle 2, Osojnak). Standardnu momčad tada su činili: Ravnić, Đorić, Mihovilović, Demić, Pavković, Dunaj, Gereš, Radaković, Naumović, Medle, Osojnak. Prvi reprezentativac HNK Rijeka bio je Vladimir Lukarić koji je 18. lipnja 1961. godine debitirao za jugoslavensku nogometnu reprezentaciju na utakmici protiv Maroka. Na istoj utakmici, ali u drugom poluvremenu, u igru je ušao još jedan igrač Rijeke Pero Radaković koji je godinu dana kasnije u četvrtfinalu protiv Njemačke postigao pobjedonosni pogodak. Sezona 1968./69. u Prvoj saveznoj ligi obilježena je krizama rukovođenja i rezultata riječkoga prvoligaša. Rijeka je sezonu završila na pretposljednjem mjestu sa samo 23 osvojena boda (kao i posljednje plasirani Proleter) i ispala u Drugu ligu.
Nakon dvaju neuspjelih pokušaja, nogometaši Rijeke su po drugi put izborili plasman u Prvu ligu. Riječani su prvenstvo u Drugoj ligi okončali na prvom mjestu s 47 bodova (18 pobjeda, 11 remija i 5 poraza uz gol razliku 44:21). Rijeka je od 1974. godine u kontinuitetu prvoligaš. Dvadeset tisuća gledatelja proslavilo je na Kantridi pobjedu Rijeke nad Novim Sadom (4:1). Izvanredna momčad, koju je vodio trener Dragutin Spasojević, svladala je u finalnom susretu na stadionu Crvene zvezde u Beogradu Trepču pogotkom Milana Radovića u prvoj minuti prvoga produžetka i osvojila prvi veliki trofej u povijesti. Riječki su navijači slavlje pretvorili u slogan: »Važ je naš!«. Sutradan na dočeku na Trgu Republike sa slavodobitnicima je slavilo petnaest tisuća Riječana.
Spasojevićeva »kaznena ekspedicija« pokorila je istočni dio Europe i osvojila prvi međunarodni trofej. U skupini su osvojili prvo mjesto svladavši grčki Aris i albanski Skenderbeu da bi u finalu u dvije utakmice pobijedili i rumunjski Jiul (0:1 u gostima, 4:1 kod kuće). Domaću pobjedu 14. prosinca 1978. godine okrunili su Tomić i Desnica s po dva zgoditka. Već iduće sezona „Rijeka“ je stigla do novog trofeja, drugu godinu uzastopce bijeli su osvojili Kup Jugoslavije pobijedivši u finalu „Partizan“. Rijeka je u prvoj utakmici na Kantridi pobijedila beogradski sastav 2:1 golovima Nikice Cukrova i Dragoljuba Bursaća. U drugoj utakmici u Beogradu rezultat je bio 0:0, a kapetan bijelih Zvjezdan Radin je i druge godine zaredom na doček ispred hotela Bonavija donio pokal namijenjen osvajaču Kupa. U prvoj utakmici 2. kola Kupu UEFA na Kantridi je pao veliki Real Madrid (3:1), a Rijeka ispala tek nakon neviđene sudačke krađe u uzvratu (3:0). Rijeka se te godine do posljednjeg kola borila za prvaka. Osvojila je četvrto mjesto s dva boda (jedna pobjeda) manje od prvaka Crvene zvezde.
U trećem beogradskom finalu kupa riječki nogometaši nisu imali sreće u susretu protiv Hajduka. Poslije 120 minuta igre (1:1), u seriji jedanaesteraca Splićani su bili uspješniji (10:9). Unatoč porazu bijele je dan kasnije ispod terase pored hotela Bonavia dočekalo mnoštvo navijača kao i poslije prethodnih dvaju trijumfa. U razdoblju Croatije nogometaši Rijeke odigrali su sumornu jesen, završivši prvi dio prvenstva na skromnom 6. mjestu. Riječani su zablistali na zimskom malonogometnom prvenstvu u Zagrebu, u prosincu 1993. godine Riječni su prošetali Dvoranom sportova pobijedivši u finalu favoriziranu zagrebačku Uspinjaču rezultatom 6:3. Mladen Mladenović bio je najbolji igrač, a Fuad Šašivarević (7 golova) prvi strijelac turnira. Nogometaši Croatije u dvije su finalne utakmice bili bolji od Riječana. U prvom susretu modri su slavili 2:0. Crveni je karton opravdano pokazao Horvatu, ali ne i igračima Croatije Cvitanoviću i Gašparu. U uzvratnom susretu na Kantridi bijeli nisu uspjeli materijalizirati rano vodstvo (Pavličić, 3′) pa je Rabuzinovo sunce otišlo u Zagreb, unatoč minimalnoj pobjedi Rijeke (1:0). Rijeci je u posljednjem kolu protiv Osijeka (26. svibnja), pred rekordnih 25 tisuća gledatelja trebala pobjeda za naslov prvaka. U samoj završnici utakmice Admir Hasančić je zatresao mrežu za pobjedu od 2:1, a pomoćni suca Krečak iz Šibenika označio zaleđe. Deset godina kasnije dokazano je da je Hasančićev pogodak bio regularan. Rijeka je prvi put bila viceprvak i prvi put izborila nastup u kvalifikacijama za Ligu prvaka. Rabuzinovo sunce zasijalo je nad Kantridom. Pod vodstvom trenera Elvisa Scorije nogometaši Rijeke donijeli su prvi trofej u vitrine trofejne sale stadiona na Kantridi nakon punih 26 godine. Bijeli su u dvama finalnim susretima bili uspješniji od Hajduka. Na Kantridi je bilo 2:1 (Mitu, Erceg), a u Splitu 1:0 (Mitu). Idućeg dana na Korzu je nekoliko desetaka tisuća navijača proslavilo osvajanje Kupa.
Klub je poznat po svojoj akademiji koja je iznjedrila brojne svjetski poznate igrače poput Luka Modrića, Matea Kovačića i Dejana Lovrena.
Drugi Kup za redom osvojen je pod vodstvom Dragan Skočića u srazu s nogometašima Varteksa. U prvoj utakmici na Kantridi Riječani su slavili 4:0 (Vugrinec 2, Bobic, Linić), nitko nije ni slutio da će se u uzvratnom susretu u Varaždinu odvijati drama. Varaždinci su pobijedili s čak 5:1, ali trofej je ponovo otišao u Rijeku. Još 2010. godine HNK Rijeka počela je proces preoblikovanja u sportsko dioničko društvo. Fondacija Social Sport u veljači 2012. godine potpisala je sporazum o ulaganju u klub, a mjesec dana kasnije Damir Mišković postao je predsjednik Uprave HNK Rijeka. Proces preoblikovanja dovršen je u rujnu 2013. godine kada je Social Sport preuzeo 70 posto vlasničkog udjela HNK Rijeka, dok je preostalih 30 posto ostalo u rukama Grada Rijeke. Nakon osvojenog trećeg mjesta u prvenstvu HNK Rijeka je izborila nastup u kvalifikacijama za Europa ligu. Nakon pobjeda protiv Prestatyn Towna, Žiline i Stuttgarta nogometaši Rijeke prvi put u klupskoj povijesti izborili su plasman u skupinu Europa lige gdje su igrali protiv Vitorie Guimaraes, Betisa i Lyona.
Godina 2014. ostat će upamćena kao jedna od najuspješnijih u klupskoj povijesti. Nogometaši Rijeke osvojili su drugo mjesto u HNL-u, u finalu Kupa u dvije utakmice bili bolji od Dinama (1:0, 2:0) te protiv istog suparnika osvojili i Superkup Hrvatske (2:1). HNK Rijeka bila je ponovo sudionik natjecanja po skupinama UEFA Europa lige zahvaljujući pobjedama u kvalifikacijama protiv Ferencvaroša, Vikingura i Sheriffa. U skupini G Rijeka je igrala protiv Standard Liegea, Seville i Feyenoorda protiv kojeg je ostvarila prvu pobjedu u skupinama ovog natjecanja. Na prijateljskoj utakmici reprezentacije Hrvatske protiv Argentine nastupilo je čak sedam igrača Rijeke (Vargić, Tomečak, Lešković, Mitrović, Leovac, Jajalo, Sharbini), dok su u 2014. godini za reprezentaciju nastupali još Močinić, Maleš i Kramarić. Dugogodišnji san postao je java, 29. srpnja 2015. godine Hrvatski nogometni klub Rijeka je i službeno otvorio vrata novog kampa kojega su generacije Riječana s nestrpljenjem očekivale. Nakon deset mjeseci radova, novi kamp otvorio je vrata navijačima koji su dobili priliku vidjeti novi dom HNK Rijeka. Srce je bilo puno svima koji vole Rijeku, navijači, nogometaši i cjelokupna javnost jedva su dočekali novo zdanje. Zakotrljala se lopta glavnim terenom stadiona HNK Rijeka, čast da prvi istrče dobili su morčići, najmlađi uzrasti koji su imali tu sreću da u svom gradu i klubu dočekuje jedno ovakvo zdanje. Uslijedili su pioniri, kadeti i juniori, pa sve do prve momčadi.
Dinamo je postao prvak Hrvatske 22 puta do 2022. godine, što ga čini rekorderom u domaćim prvenstvima.
2016. godina ostat će zlatnim slovima upisana u povijest riječkog nogometa. Nakon što je Rijeka u sezoni 2015./2016. osvojila drugo mjesto u hrvatskom prvenstvu, drugi dio 2016. obilježili su briljantni rezultati i jesenski naslov prvaka – prvi u klupskoj povijesti. Rijeka je polusezonu 2016./2017. okončala bez poraza u svim natjecanjima što je u tom periodu pošlo za rukom jedino velikom Real Madridu. Izabranici Matjaža Keka u 25 utakmica ubilježili su 19 pobjeda i šest remija. Polusezona koja se može nazvati – polusezona rekorda. Rijeka je godinu završila s aktualnim nizom od 32 utakmice bez poraza u svim natjecanjima. Rijeka je prvi dio prvenstva okončala sa 16 pobjeda i četiri remija, 52 osvojena boda, točnije 86,7 posto bodova. U tom periodu Rijeka je imala najbolji napad (39 golova), te najbolju obranu lige (8 golova). Kada je u pitanju napad izabranici Matjaža Keka postigli su šest golova više od Hajduka (33), a obrana je jedina koja je primila jednoznamenkasti broj golova. Matjaž Kek postao je najdugovječniji trener koji je vodio Rijeku prestigavši legendarnog Stojana Osojnaka, a na početku sezone protiv Istre upisao je 100. pobjedu na klupi Rijeke. Hrvatski nogometni klub Rijeka prvak je Hrvatske i pobjednik Kupa Hrvatske. 2017. godina ostat će zlatnim slovima upisana u riječku nogometnu povijest, HNK Rijeka prvi put osvojio je naslov državnog prvaka. Izabranici Matjaža Keka odigrali su maestralnu sezonu i u nedjelju 21. svibnja pobjedom protiv Cibalije osvojili toliko željeni naslov prvaka. Scene nakon utakmice, suze u očima igrača, stručnog stožera i navijača govorile su sve. Cijela Rijeka i regija, svi kojima je Rijeka u srcu živjeli su za taj dan kojega su napokon dočekali. Dvadeset i prvi svibanj 2017. godine ostat će zlatnim slovima upisan u povijest riječkog nogometa, dan kada je Rijeka postala prvak Hrvatske! Nogometaši Rijeke trofej namijenjen prvaku Hrvatske podignuli su nakon utakmice posljednjeg, 36. kola, u Maksimiru nakon čega je na Korzu uslijedio veličanstven doček! Samo nekoliko dana kasnije uslijedila je još jedna veličanstvena predstava u Varaždinu kada je u finalu Kupa Hrvatske Rijeka pobijedila Dinamo i osvojila četvrto Rabuzinovo sunce!
U povijesti HNK Rijeka zlatnim slovima ostat će upisan i datum 7. prosinca 2017. godine, dan kada je na Rujevici pao veliki Milan! Kao što su mnogi ustvrdili i ova šampionska generacija dobila je svog Real Madrida. Talijanskog velikana načeo je Jakov Puljić prekrasnim pogotkom iz slobodnog udarca u 7. minuti, a pobjedu je potvrdio Mario Gavranović u 47. minuti. Milan je kroz cijelu utakmicu ostao neprimjetan, a Rijeka ostvarila pobjedu za sva vremena. U petak 29. prosinca Teanna limited i Social Sport potpisali su pravne akte kojima je izvršena primopredaja HNK Rijeka. Teanna limited postao je većinski vlasnik riječkog prvoligaša. Nakon što se je na prijedlog gradonačelnika Vojka Obersnela, Gradsko vijeće Grada Rijeke na nedavnoj sjednici odreklo prava prvokupa, ispunili su se i formalno svi uvjeti za potpisivanje kojim je Damir Mišković, predsjednik HNK Rijeka, preuzeo punu odgovornost za upravljanje klubom. Kraj sezone 2018./2019. označio je još jedan zlatni trenutak u riječkoj nogometnoj povijesti. Nogometaši Rijeke u finalu Kupa Hrvatske u Puli pobijedili su favorizirani Dinamo 3:1 i osvojili peto Rabuzinovo sunce u povijesti. Pula je disala u plavo-bijelim bojama, riječki navijači okupirali su stadion Aldo Drosina ponijevši Rijeku do nove titule. Rijeka je na putu do titule sve utakmice odigrala u gostima pobijedivši redom Križevce (0:9), Varaždin (1:2), Lokomotivu (1:2), te Inter (1:2). U finalnom ogleda cijela ekipa odigrala je savršenu utakmicu, pogotke su postigli Antonio Čolak, Tibor Halilović i Zoran Kvržić, dok je u 72. minuti, kod rezultata 2:1 za Rijeku, vratar Simon Sluga obranio udarac Danija Olma s bijele točke. Euforija nakon osvajanja Kupa Hrvatske kulminirala je već tradicionalnim dočekom na Korzu, a nogometaši Rijeke navijače su pozdravili s balkona Radija Rijeke. Uz pjesmu: Rabuzin, Rabuzin sunce je napravio, ono riječko je…
Nogometaši Rijeke sezonu 2019./2020., koja će prije svega ostati upamćena po pandemiji koronavirusa i pauzi od dva i pol mjeseca, okončali su s novim trofejem u klupskim vitrinama. Izabranici Simona Rožmana u finalu Kupa Hrvatske odigranom na stadionu Šubićevac u Šibeniku pobijedili su Lokomotivu 1:0 pogotkom Tibora Halilovića! Rijeka je u Šibeniku stigla do šestog Rabuzinovog sunca izjednačivši se s Hajdukom po broju osvojenih trofeja u ovom natjecanju. Utakmicu je obilježila i ozljeda Franka Andrijaševića koji je krajem prvog poluvremena nakon jednog duela zaradio potres mozga, te je morao biti prevezen u bolnicu. Franko se brzo oporavio, a trener Simon Rožman emotivno je proslavio drugi trofej u trenerskoj karijeri obukavši dres Franka Andrijaševića. Teška i duga sezona tako je uspješno privedena kraju, a bijeli su na putu do finala pobijedili Buje (11:0), Varaždin (2:1), Dinamo (1:0) i Osijek (3:2). Zbog kasnijeg termina utakmice, dugog puta i mjera opreza u vidu pandemije koronavirusa, službenog dočeka nije bilo, ali najvjerniji navijači, riječka Armada dočekala je klupski autobus u šest ujutro na Trgu bana Jelačića za novo veliko slavlje!