Šibenik
HNK “Šibenik” osnovan je 01. prosinca 1932. godine, a nosio je ime RSD Šibenik. Usprkos tome, konstituirajuća Skupština održana je tek 30. kolovoza sljedeće godine. Za prvog predsjednika izabran je dr. Martin Čičin – Šain, a dužnosti potpredsjednika obnašali su Nikola Radić i Ivo Vikario. Uz navedene, vodstvo kluba činili su i Petar Škarica, Josip Radl, Nikola Božikov, Ivan Lakoš, Robert Alfier, Stjepan Mikšić, Oto Grabovac, Vlade Škerlep, Krste Antunac, Mijo Blaće, Živojin Miljuš, Ante Karković i Nikola Šarac.
Šibenik se vratio u Prvu HNL nakon osvajanja Hrvatskog nogometnog kupa u sezoni 2019/2020.
Djelovanju kluba veliki je problem predstavljalo nepostojanje igrališta, pa je ono sagrađeno u Crnici i otvoreno 31. svibnja 1936. godine. Igralište je otvoreno prigodnim turnirom na kojem su osim Šibenika i Osvita (prvog registriranog kluba u Šibeniku), nastupili AŠK i Split.
Pravo nastupa u Splitskom podsavezu, Šibenik stječe tek 1938. godine te pobjeđuje Split, AŠK, Nadu i benkovački Velebit, ali se nisu uspjeli kvalificirati za Prvu ligu Splitskog nogometnog podsaveza jer su izgubili obje utakmice protiv dubrovačkog Građanskog.
Već spomenuti “Osvit” i RSD “Šibenik” usko su surađivali i nerijetko su igrali utakmice koje su privlačile velik broj ljubitelja nogometa. “Osvit” je svoje utakmice igrao na stadionu “Rade Končara”, odnosno stadionu na kojem i danas nogometaši Šibenika igraju svoje utakmice.
Šibenik je poznat po svojoj akademiji koja je iznjedrila brojne talentirane igrače.
Od 1992. godine NK “Šibenik” član je Prve Hrvatske nogometne lige, sve do sezone 2003./2004. kad je izgubio status prvoligaša. No, 13. svibnja 2006. ponovno se vraća u elitni razred hrvatskog nogometa gdje u prvoj povratničkoj sezoni osvaja 4. mjesto. U sezoni 2009./2010. klub je ostvario najveće uspjehe u neovisnoj Hrvatskoj: četvrto mjesto u prvenstvu donijelo je i povijesni izlazak na europsku scenu. Domaće utakmice Šibenik je igrao u Dugopolju, odnosno na Poljudu, doživio je remi, odnosno poraz, dok je na gostovanjima ostvario dvije pobjede – 3:0 kod Slieme Wanderers na Malti, odnosno kod ciparskog Anorthosisa, 2:0. U istoj sezoni igralo se i finale Kupa, no, nažalost pobjednički trofej ponio je splitski Hajduk. U sezoni 2011./2012. Šibenik ispada iz Prve lige te sljedeće godine ne dobiva licencu odlukom HNS-a, i pada u Treću HNL. Iz drugog pokušaja (sezona 2014./2015.), Šibenik se vraća u 2. HNL pod vodstvom Mirka Labrovića. Povratak u Prvoligaško društvo uslijedio je u sezoni 2019./2020. kada nakon 19 odigranih kola, Šibenik ima 8 bodova prednosti nad drugoplasiranom Croatia Zmijavci. Zbog pandemije korona virusa, HNS je zamrznuo ljestvicu i u lipnju proglasio Šibenik prvoligašima.
Zanimljivosti 1913. godine Joso Rora – Juras iz Beča donosi prvu nogometnu loptu u Šibenik, ali se prva javna nogometna utakmica odigrava tek dvije godine kasnije između klubova „Heroj“ i „Zrinjski“. Nekoliko godina kasnije, 1922., odigrana je i prva međunarodna utakmica u kojoj je posada engleskog trgovačkog broda pobijedila momčad „Osvita“ s 2:1. Pedesetih godina, Šibenik je odigrao i susrete sa reprezentacijom češkog Brna, austrijskim Red Starom, reprezentacijom engleske flote, austrijskim Gloggnitzom i austrijskim Hittingom. Nedugo zatim i protiv reprezentacije Sovjetskog saveza.