Danas

„Sustav obrazovanja danas počinje s predškolskim ustanovama i osnovne škole. Dječji vrtići zaduženi su za cjelodnevni ili kraći program odgoja i obrazovanja, zdravstvene zaštite, prehrane i socijalne skrbi djece od navršenih 6 mjeseci do polaska u školu.
Djeca s navršenih 6 i pol godina kreću s obveznim primarnim obrazovanjem, koje traje 8 godina. Za one starije od 15 godina koji nisu završili osnovnu školu postoji sustav osnovnog obrazovanja za odrasle.
Nakon završene osnovne škole moguće je nastaviti školovanje u neobveznim srednjim školama (sekundarno obrazovanje), koje se s obzirom na nastavni plan i program dijele na gimnazije te strukovne (tehničke, industrijske, obrtničke) i umjetničke (glazbene, plesne, likovne) škole. Gimnazije imaju općeobrazovni nastavni program, traju 4 godine i završavaju obveznim završnim ispitom – državnom maturom. Školovanje u strukovnim i umjetničkim školama može trajati od 1 do 5 godina, a najčešće završava izradbom i obranom završnoga rada, no moguće je i dodatno polaganje državne mature za učenike koji su završili četverogodišnje srednje obrazovanje. Od 2010. uspjeh na državnoj maturi temelj je upisa na visokoškolske ustanove. Osim srednjih škola postoje i programi osposobljavanja za rad u struci te škole za obrazovanje odraslih. Pohađanje osnovnih i srednjih državnih škola besplatno je.“


Iz svoga iskustva mogu reći da je škola i nastava drugačija neko što su mi stariji pričali. U školi imamo moderno opremljene učionice, imamo Internet, računala, tablete. Nastavnici s nama rade na nastavi koristeći i udžbenik ali i digitalne alate, nastava je puno zanimljivija te ima mnogo mogućnosti za učenje i poučavanje. Tijekom zadnjih godina imali smo priliku vidjeti i iskusiti nastavu na daljinu, koristeći digitalne uređaje i alate. Također, u školi se provodilo nekoliko projekata u cilju digitalizacije učenja i poučavanja, digitalizacije škola. Kao što su Škola za život, e-Škole, …

danas u svijetu