1. Uvod
Gotovo je dvjesto godina bilo potrebno ljudima da iskoriste potencijale parnog stroja, a na tom putu je bilo mnogo otpora jednako kao što će vjerojatno biti i prilikom usvajanja umjetne inteligencije", rekao je Fox tijekom rasprave i dodao da je važno pripremiti društvo za promjene koje dolaze na razini digitalne pismenosti i strukovnog obrazovanja. Izvješće napominje da se umjetna inteligencija može primijeniti u različitim sektorima u kojima je standardizacija od velike važnosti, kao što su pametna proizvodnja, robotika, autonomna vozila, virtualna stvarnost, analiza podataka te u sektoru zdravstva i pružanju skrbi. Međutim, prema anketi Eurobarometra iz svibnja 2017., građani EU-a se i dalje ne osjećaju ugodno pri pomisli na korištenje robota u svakodnevnoj zdravstvenoj skrbi. Uzevši u obzir tu činjenicu, Parlament poziva države članice da razviju strategije i kampanje s ciljem podizanja razine osviještenosti o prednostima upotrebe robota u svakodnevnom životu. Parlament, međutim, ističe i da bi se zlonamjernom upotrebom umjetne inteligencije mogla ugroziti demokracija i temeljna prava te zato poziva Komisiju da predloži okvir kojim bi se kažnjavale manipulativne prakse manipulacije - kada personalizirani sadržaji prouzroče negativne osjećaje, primjerice u pogledu ishoda izbora ili iskrivljene percepcije o društvenim pitanjima kao što su migracije. Izvješće osobito nalaže da djelovanje i primjena umjetne inteligencije trebaju biti u skladu s etičkim načelima zbog čega bi se trebalo zajamčiti da aplikacije temeljene na umjetnoj inteligenciji ne upotrebljavaju podatke prikupljene iz različitih izvora bez prethodnog pristanka ispitanika kako se ne bi narušilo njihovo pravo na privatnost i zaštitu osobnih podataka.
Robotika je strateška tehnologija koja će promijeniti svijet u ekonomskom i društvenom smislu. No, kod nas još ne postoji svijest da robotika nije samo jedna od tehnologija već svojevrsni civilizacijski preokret. Iako je Hrvatska tehnološki zaostala valja istaknuti da još ima temeljne potencijale u sektoru bez kojeg nema napretka, a to je obrazovanje i znanost. Često se čuje da je umjetna inteligencija tehnologija budućnosti. No što je to točno umjetna inteligencija i kako već sada utječe na naše živote?
2. Umjetna inteligencija
Umjetna inteligencija je sposobnost nekog uređaja da oponaša ljudske aktivnosti poput zaključivanja, učenja, planiranja i kreativnosti. Umjetna inteligencija omogućuje tehničkim sustavima percipiranje okruženja, uzimanje u obzir onog što vide i rješavanje problema kako bi postigli neki cilj. Računalo prima podatke (koji su već pripremljeni ili prikupljeni s pomoću vlastitih senzora, npr. fotoaparata), obrađuje ih i daje odgovore. Sustavi umjetne inteligencije mogu u određenoj mjeri prilagoditi svoje ponašanje analiziranjem prethodnih situacija i samostalnim radom.
Zašto je umjetna inteligencija važna?
Neke tehnologije umjetne inteligencije prisutne su već više od 50 godina, ali napredak u računalnoj snazi, dostupnost goleme količine podataka i novi algoritmi posljednjih su godina doveli do velikih otkrića u području umjetne inteligencije. Predviđa se da će umjetna inteligencija donijeti goleme promjene u budućnosti, no ona je već sada prisutna u našem svakodnevnom životu.
Vrste umjetne inteligencije:
• Softver: virtualni asistenti, softver za analizu slika, tražilice, sustavi prepoznavanja govora i lica
• „Ugrađena” umjetna inteligencija: roboti, autonomni automobili, bespilotne letjelice, internet stvari
3. Primjena robota u svakodnevnom životu
U nekim situacijama nismo ni svjesni da nam određene usluge omogućava umjetna inteligencija.
Internetska kupovina i oglašavanje
Umjetna inteligencija u širokoj je upotrebi za pružanje personaliziranih preporuka, na primjer na temelju prethodnih pretraga i kupnji ili drugih oblika ponašanja na internetu. Umjetna inteligencija iznimno je važna u trgovini, kod optimizacije proizvoda, planiranja inventara, logistike itd.
Pretraživanje interneta
Pretraživači uče iz golemog unosa podataka njihovih korisnika kako bi pružili relevantne rezultate pretraživanja.
Digitalni osobni asistenti
Pametni telefoni koriste umjetnu inteligenciju kako bi osigurali što relevantniji i personaliziraniji proizvod. Virtualni asistenti koji odgovaraju na pitanja, daju preporuke i pomažu u organizaciji dnevnih obaveza postali su sveprisutni.
Strojno prevođenje
Softver za prevođenje uz pomoć umjetne inteligencije osigurava i poboljšava prijevode. To se odnosi i na funkcije kao što je automatizirano titlovanje.
Pametni domovi, gradovi i infrastruktura
Pametni termostati uče iz našeg ponašanja kako bi uštedjeli energiju, a programeri se nadaju da će u pametnim gradovima moći regulirati promet kako bi poboljšali povezanost i smanjili zastoje.
Automobili
Iako autonomna vozila još nisu standard, automobili već upotrebljavaju sigurnosne funkcije na temelju umjetne inteligencije. EU je primjerice pomogao u financiranju sustava VI-DAS, automatiziranih senzora koji otkrivaju moguće opasne situacije i nesreće. Navigacija se uglavnom temelji na umjetnoj inteligenciji.
Kibersigurnost
Sustavi umjetne inteligencije mogu pomoći u prepoznavanju i borbi protiv kibernapada i drugih kiberprijetnji na temelju stalnog unosa podataka, prepoznavanja obrazaca i praćenja napada.
Umjetna inteligencija i COVID-19
Kod bolesti COVID-19 umjetna inteligencija upotrebljava se kod termičkog snimanja u zračnim lukama indrugdje, dok u medicini može pomoći u prepoznavanju infekcije uz pomoć kompjutorizirne tomografije pluće. Upotrebljava se i za praćenje širenja bilesti.
Drugi primjeri upotrebe umjetne inteligencije
Umjetna inteligencija može preobraziti gotovo sve aspekte života i gospodarstva. Evo nekoliko primjera.
Zdravlje
Znanstvenici istražuju kako upotrijebiti umjetnu inteligenciju za analizu velike količine zdravstvenih podataka i pronalaženje obrazaca koji bi mogli dovesti do novih otkrića u medicini i poboljšanja pojedinačne dijagnostike. Na primjer, istraživači su razvili program za odgovaranje na hitne pozive koji prepoznaje srčani zastoj brže i češće od medicinskih dispečera. Drugi primjer je KConnect, koji sufinancira EU, a bavi se razvijanjem višejezične usluge za pretraživanje koja pomaže u pronalasku najrelevantnije medicinske informacije.
Promet
Umjetna inteligencija mogla bi poboljšati sigurnost, brzinu i učinkovitost željezničkog prometa smanjenjem trenja kotača, povećanjem brzine i omogućivanjem autonomne vožnje.
Proizvodnja
Umjetna inteligencija može pomoći europskim proizvođačima da postanu učinkovitiji i vrate tvornice u Europu upotrebom robota u proizvodnji, optimiziranjem prodajnih putova ili pravovremenim predviđanjem održavanja i kvarova u pametnim tvornicama. SatisFactory, istraživački projekt sufinanciran sredstvima EU, koristi suradnički sustav i sustav proširene stvarnosti kako bi se povećalo zadovoljstvo radom u pametnim tvornicama.
Hrana i poljoprivreda
Umjetna inteligencija može osigurati zdraviju hranu smanjenjem upotrebe gnojiva, pesticida i navodnjavanja; pomoći u povećanju produktivnosti i smanjiti utjecaj na okoliš. Roboti mogu ukloniti korove, smanjujući, na primjer, upotrebu herbicida. Mnoga poljoprivredna gospodarstva diljem EU-a već upotrebljavaju umjetnu inteligenciju za praćenje kretanja, temperature i konzumacije hrane životinja.
Odgoj i obrazovanje
Jedan od prvih robota za djecu bio je Tamagotchi ( 1997.) koji je zahtijevao brigu. Imao je odlike djeteta (plač) te se trebalo pomno brinuti o njemu. Sljedeći robot koji je napravljen za djecu bio je furby ( 1998.). U odnosu na prvog robota, Furby je mogao izvoditi određene kretnje kao što su micanje ušima, plesanje, pomicanje očiju. Također je mogao govoriti i smijati se. S vremenom je nadograđen tako da se uz pomoć mobilnog uređaja može ostvarivati povezanost s njim te na taj način izvršavati naredbe putem mobilnog uređaja.
U nastavi osnovne škole iz programa priroda i društvo se koristi Pažljivko. Riječ je o robotiću koji se naziva mBot, no da sam mu ja danas odlučila nadjenuti ime Pažljivko jer je on uvijek jako pažljiv, a osobito kada se radi o prometu i ponašanju u prometu.
Ispred učenika nalazi se drvena cesta s postavljenim prometnim znakovima. Učenicima govorim kako će sada Pažljivko voziti po cesti te će u jednome trenutku stati. Učenicima ću pokazati neki prometni znak te će oni morati odgovoriti koji je naziv tog prometnog znaka. U slučaju da učenici odgovore točno, robotić će nastaviti dalje, a u slučaju da odgovore pogrešno, Pažljivko će zasvijetliti crveno i neće krenuti dalje sve dok učenici ne odgovore točno i dok se ne pritisne tipka A.
BBC micro: bit je računalo džepne veličine koje vas upoznaje s radom softvera i hardvera. Ima led zaslon, dugmad, senzore i mnogo ulazno/ izlaznih značajki koje možete programiratini s kojima možete fizički komunicirati. Najnoviji micro:bit dodaje mogućnosti osjetljivosti zvuka i mogućnosti reprodukcije.
4. Neki oblici uređaja koji koriste umjetni inteligenciju
Pametni sat ne samo da može vršiti evidenciju o potrošnji kalorija, otkucaju srca, broju prijeđenih kilometara, nego se nekoliko puta pokazao kao spasilac života. Naime današnji pametni satovi zahvaljujući umjetnoj inteligenciji omogućuju stalni nadzor nad korisnikom. Pametni sat ima funkciju praćenja korisnika u slučaju pada, registrira ga u sustavu te šalje korisniku povratnu informaciju , a ako korisnik ne odgovori u zadanom roku (npr. jedne minute), sat obavještava hitnu pomoć i šalje lokaciju korisnika . Sve veću popularnost imaju tzv. chatbotovi, tj. računalni programi nalik već spomenutim asistentima, no oni se sve više koriste u poslovanju, kao i za izvršavanje najobičnijih upita. Primjerice, određeni fakultet može izgraditi chatbot u kojem bi bili smješteni odgovori na česta studentska pitanja te bi se tako smanjio red čekanja u studentskoj službi. To su svojevrsne aplikacije otvorenog pristupa koje može svatko vrlo jednostavno izgraditi. Razlikuju se od VA po tome što su prilagodljivi korisnikovim potrebama, tj. korisnik može načiniti vlastitog asistenta tako da nudi odgovore na samo ona pitanja koja ima u svojoj bazi. Riječ je o pametnoj rasvjeti koja se sve više koristi u stambenim, ali i poslovnim objektima, jer pored toga što je bežična, omogućuje prilagođavanje svjetlosnog zračenja korisnikovim potrebama. Dok se kod uobičajenih žarišnih tijela isijava konstantna svjetlina bez obzira je li potrebna ili ne, pametna rasvjetna tijela omogućuju prilagodbu svjetla prema prirodnom svjetlu. Sve veća popularnost je i u aplikacijama „pametne kuće“ poput Apple-ove „HomeKit“ i Google-ove „Google Home“. Ovakve interaktivne aplikacije omogućuju korisniku konstantno nadziranje vlastitoga doma, a sami pristup i upravljanje vrlo je jednostavno. Primjerice, aplikacija omogućuje uvid u stanje kućnih vrata (otključana/zaključana), uključene uređaje u zidne utičnice, provjerava razinu rasvjetnih tijela unutar prostorija i sl. Također moguće je stvoriti tzv. scene, poput „Dolazak doma“, koja će uključiti sva svjetla i otključati prednja vrata. Dakako scene je moguće definirati prema vlastitim željama.
Primjer u filmu Sam u kući 4
Često se vode različite debate o pametnim automobilima, tzv. autonomnim vozilima, kojima ne upravlja čovjek već je automobil programiran od strane čovjeka. Postavlja se pitanje tko bi bio odgovoran za nesreću koju bi načinio pametni automobil? Naravno, takvi automobili imaju male šanse prouzročiti nesreću, jer se uglavnom radi o automobilima visoke tehnologije s velikim prisustvom senzora pogonjenih umjetnom inteligencijom.
I u poljoprivredi se otvaraju nove mogućnosti. Tako je moguće pojedine biljke gnojiti, navodnjavati i štititi prema njihovim potrebama. To bi povećalo prinose, smanjilo troškove i manje zagađivalo okoliš. Time bi se otvorio i put sasvim novim poslovnim modelima.
Robot koji pazi ima li kukuruz dovoljno vode
U restoranu
Predodžba da bi jednog dana kupac bio premjeren već na ulazu u prodavaonicu odjeće , te da bi mu, uzimajući u obzir njegov izgled, aktualne vremenske podatke i modne trendove, mogla biti ponuđena odgovarajuća roba, zasada je još daleko od realizacije. Ali autori studije su uvjereni da upravo u sferi trgovine postoje veliki potencijali za primjenu UI.
No, najviše je u fokusu javnosti primjena robota u vojsci. Pentagon je nedavno objavio svoju viziju razvoja vojnih robota po kojoj bi sljedećih 25 godina roboti bili presudni za američku vojsku. Od tih već razvijenih robota posljednjih godina najviše pozornosti privlači robot BigDog ili inačica Wild-Cat za prijenos tereta po neravnim terenima . Vrlo je stabilan na svojim nogama i može se kretati vrlo brzo - do 45 kilometara na sat. Njegova je osnovna namjena prijenos tereta za vojne postrojbe koje se kreću po terenu. Drugi još značajniji robot je Atlas koji je namijenjen intervencijama u područjima opasnim za ljude poput nesreća u nuklearnim elektranama, ali očita je krajnja namjena dobivanje vrhunskog robota vojnika .
5. Roboti koji su prezentirani javnosti
• robot SAM – virtualni političar u Novom Zelandu
• robot Lili za pomoć autističnoj djeci
• robot RONNE za pomoć kod kirurških operacija
• robot "poštar" za dostavu pošte u Norveškoj
• robot TV voditelj u Japanu
• robot ASIMO koji hoda, pleše, rukuje se i govori na japanskom jeziku
• robot AMALIA – virtualni agent za razgovor sa klijentima
• robot FEDOR koji se obučava za obavljanje poslova u svemirskoj postaji
Literatura:
https://recipe-cpsa.com/primjena-robotike-u-medicini/
https://mreza.bug.hr/uloga-robota-u-industriji-4-0/
https://www.dw.com/hr/robot-kao-pomo%C4%87-u-ku%C4%87anstvu/a-4529780
https://lider.media/aktualno/video-donosimo-top-sest-usluznih-robota-koje-zelite-udomiti-27247
https://slideplayer.rs/slide/17315692/
http://www.infotrend.hr/clanak/2015/7/kljucna-znanost-21.-stoljeca,84,1172.html
https://www.dw.com/hr/umjetna-inteligencija-utrka-je-ve%C4%87-po%C4%8Dela/a-51416920
https://labust.fer.hr/_download/repository/Seminar_rad.pdf